2
4 листопада 2017 року, у п’ятницю, відбулися громадські слухання про ремонт вул. Степана Бандери. Це громадське слухання було організоване на підставі колективного звернення депутатів Львівської міської ради, головним ініціатором слухань був голова фракції Української галицької партії (УГП) – Тарас Чолій.
Варто зазначити, що питання якою має бути вулиця Степана Бандери обговорювалось більше півтора роки. Обговорення відбувались в межах проекту «Вулиця для всіх», який реалізовує Інститут міста за фінансової і експертної підтримки міста Лейпциг (Німеччина). Процес залучення зацікавлених сторін та користувачів вулиці відбувався за зразком та стандартами, які використовуються у Німеччині. Зі всім процесом можна ознайомитись на сайті проекту: http://street4all.org.ua. Основним результатом проекту на даному етапі став передпроектний ескізний план, який виконав ЛКП “Інститут просторового розвитку”.
ГО “Львівська асоціація велосипедистів” з самого початку активно долучилася до обговорень. Представник ЛАВ був членом робочої група, яка узгоджувала проектні рішення. Відповідно ми добре знайомі з процесом залучення користувачів вулиці до проектування вул. Степана Бандери. На обговореннях ми відстоювали, щоб вулиця була комфортною для усіх користувачів і щоб велоінфраструктура була зручною для велосипедистів та створювала якнайменше конфліктів з іншими учасниками дорожнього руху. Найбільш компромісним варіантом, на наш погляд, виявився перший з трьох запропонованих варіантів. Він передбачає створення двох смуг для руху громадського транспорту спільно з автомобілями та дві велосмуги шириною 1,85м по обидва боки дороги. За велосмугами, між деревами, розміщені паркомісця та зберігаються достатньо широкі тротуари.
Так, це рішення не є ідеальним з точки зору велосипедиста. Найкращим типом велоінфраструктури, є все ж таки повністю відділена велодоріжка. Але ми свідомі того, що у стиснених умовах вулиці цього неможливо реалізувати, суттєво не зачіпивши чиїхось інтересів. Тому перший варіант вважаємо найкращим компромісом, який за умов дотримання правил вулиці усіма учасниками, забезпечить сприятливі умови для їзди на велосипеді. Щодо покриття велосмуг, ми наполягаємо, що це має бути гладке покриття. Найкращим варіантом є однозначно рівновкладений асфальт. Можливе використання безшовної плитки (римський камінь, для прикладу), хоча цього краще уникати. Таке рішення не є придуманим у Львові, а часто застосовується у різних містах Європи на вулицях схожих до Бандери. Багато міст Європи зараз все частіше роблять велосмуги замість велодоріжок суміщених з тротуаром. Велосмуги вважаються безпечнішими, оскільки велосипедист завжди залишається в полі зору водія.
Проте, частина людей, серед яких багато мешканців вулиці Бандери та які не цікавились проектом на раніших стадіях обговорення, почувши про ідею заміни на проїжджій частині бруківки на асфальтобетон, почали активно вимагати збереження існуючої бруківки. До цієї дискусії долучився депутат ЛМР від УГП Тарас Чолій та вирішив організувати громадські слухання з цієї теми. На громадські слухання здебільшого прийшли прихильники збереження бруківки.
В результаті на слуханнях були прийняті наступні пропозиції, які увійшли у резолюцію: рекомендувати Львівській міській раді визнати проект ремонту вулиці Степана Бандери «Вулиця для всіх» незадовільним та розробити новий проект. Він має передбачати збереження чотирьох смуг для транспорту на проїжджій частині, всіх дерев, які є зараз, розміщення трамвайних рейок попід бордюром й заборону розміщення реклами вздовж вулиці. Також проголосували за те, щоб зберегти рух приватного транспорту на ділянці перед собором Ольги та Єлизавети.
Пропозиція облаштувати велоінфраструктуру на вулиці С. Бандери не набрала достатньої підримки.
Хочемо зазначити, що пропозицію зробити чотири смуги висунув саме Тарас Чолій.
Дуже прикро, що прийнята резолюція, по суті, перекреслює усю попередню роботу, проведену у межах проекту “Вулиця для всіх”.
Ми вирішили звізуалізувати як би виглядала вулиця Степана Бандери згідно цих пропозицій. Варто зазначити, що тут зроблено смуги шириною 3м, хоча чинний ДБН 360-92 вимагає ширини смуг 3,75 м для такої категорії вулиць.
За таких умов проїжджа частина матиме ширину 12 м, тоді як зараз дорожнє полотно має 11 м. більшість дерев вдасться зберегти, але є ризик їх коріння буде сильно пошкоджено, що за декілька років може призвести до їх загибелі, або падіння.
Якщо дотримуватись ширини смуг, передбачених у будівельних нормах, то ширина дороги становитиме уже 15 метрів. За таких умов жодне дерево не вдасться зберегти.
Деякі присутні пропонували облаштувати двосторонню велодоріжку з північного боку вулиці, де ширший тротуар. Ми це зобразили на поперечному профілі. Мінімальна ширина такої доріжки має бути 2,5 м. Місця для пішоходів залишиться надто мало, а це означатиме постійний конфлікт з пішоходами, в результаті така велодоріжка не працюватиме.
Загалом створення двосторонньої велодоріжки з одного боку вулиці, з активними фасадами і великою кількістю точок притягання, вкрай не рекомендується фахівцями і взагалі не практикується у містах з розвиненим велорухом. У велосипедиста має бути можливість доїхати до місця призначення з обох сторін вулиці. Тому такий варіант облаштування велоінфраструктури є неприпустимим.
Нагадаємо, що у 2015 році напередодні виборів до Львівської міської ради кандидати у депутати від Української галицької партії підписали декларацію Національної кампанії “Я за вело”, серед яких був Тарас Чолій.
Пунктом декларації було: “Ініціювати та реалізовувати створення й розвиток велопішохідних зон, зокрема, появу нових вулиць та площ, вільних від автомобільного руху, періодичне або постійне перекриття центру міста та зелених зон від руху автомобілів, створення рекреаційних велопішохідних доріжок та інші подібні заходи;”, а також сприяти реалізації програми розвитку велотранспорту, у випадку Львова – Концепції розвитку веломережі Львова.
Проте, пропозиції виголошені на слуханнях суперечать пунктам підписаної перед виборами декларації.
ГО “ЛАВ” просить депутата Тараса Чолія публічно пояснити, чи збирається він дотримуватись пунктів цієї декларації, якщо ні, то пропонуємо публічно відкликати свій голос з-під декларації Національної кампанії “Я за вело”.
Додамо, що раніше Львівська асоціація велосипедистів уже висловлювала стурбованість через вислови депутата Тараса Чолія проти будівництва велодоріжок у Львові.
Інформація надана Львівською Асоціацією Велосипедистів (lav.org.ua)