З року в рік, практично кожен велосипедист проходить стандартний цикл. Взимку впадає у своєрідну сплячку, задвигаючи велосипед на дальню полицю, а навесні починає новий сезон з усіма витікаючими наслідками.
На велосипедному сленгу початок нового сезону називається «розкатка». Неважливо, який у вас стаж катання 1 рік або 10 років під час «розкатки» ви будете мало чим відрізняться від новачка, який останній раз сідав на велосипед ще в дитинстві.
. Винятки становитимуть лише ті хто не злазить з байка протягом року, ну або ті хто зимові дні проводив на велотренажері.
Так що соромитися, засмучуватися чи дивуватися, чому катання навесні дається так важко, не варто, це цілком нормально. І сьогодні ми поговоримо про те, як спростити весняну «розкатку».
Весна вельми підступна, ласкаве сонечко вдень змінюється моторошним холодом ввечері, а спокійна безвітряна погода змінюється холодним та поривчастим вітром. І виснаженому за зиму організму складно справлятися з таким контрастом. Тому навесні так багато людей стають жертвами кашлю та застуди.
Захистити себе від нежданої хвороби досить просто. Один із способів це особиста гігієна, зокрема миття рук. Власне це необхідно робити цілий рік, але навесні варто приділяти особливу увагу. Так як при ослабленому імунітеті мікроби дуже швидко розмножуються.
Наступним кроком стане посилення вашої імунної системи.
Дотримуйтесь режим дня, адже давно доведено, що депривація сну (недолік або відсутність задоволення потреби у сні) негативно позначається на стані здоров'я, послаблюючи імунну систему і викликаючи інші розлади.
Переконайтеся, що ваш раціон входять продукти сприяють підтримці імунітету і заповнюють необхідні вітаміни і мінерали. Постарайтеся, щоб кожний прийом їжі включав в себе фрукти і овочі. Приміром, одна чашка полуниці може містити близько 100 мг вітаміну с, а також кальцій, магній і фолієву кислоту, яка необхідна для росту і розвитку імунної та кровоносної системи.
При цьому чим більше плід тим більше корисних речовин він містить. В обід з'їжте салат, або хоча б постарайтеся включити в раціон деякі складові салату. Наприклад, помідори, містять велику кількість лікопіну (антиоксидант), або шпинат, який багатий залізом.
На вечерю ж налягайте на овочі з усієї сили, і бажано на самі різні, щоб забезпечити широкий спектр вітамінів і мінералів. Вибираючи закуски для перекусу, віддавайте перевагу фруктам. Ви не тільки насититеся, але і не наберете зайвих калорій.
Цікавий факт! Велика кількість фруктів і овочів в раціоні не тільки збагатить ваш організм корисними елементами, але і допоможе очистити кишечник від шлаків, завдяки волокнистій структурі більшості з них.
Навесні може спостерігатися таке явище як «весняне коліно», про нього знають багато велосипедисти ветерани, а також фізіотерапевти. Воно проявляється у вигляді ниття фронтальних болю в коліні. Як правило, це наслідок неправильної «розкочування», замість поступового нарощування форми, велосипедисти рвуть з місця в кар'єр. Причин, чому починають боліти коліна може бути кілька:
● м'язова слабкість або дисбаланс;
● погана техніка їзди;
● збільшення навантаження на м'язи, які не готові до них.
Уникнути цього явища дуже легко. Не варто виснажувати свій організм відразу ж після того, як сіли на велосипед після зими. Намагайтеся набирати форму поступово. Якщо ви відразу рвоне на дистанцію 100 км і більше, не дивуйтеся, що у вас буде боліти кожна м'яз. У той час як поступове нарощування дистанцій буде більш корисним для організму, дозволивши повернути форму без непотрібних травм і болю.
Також не варто забувати про утеплення колін. Це досить поширена помилка новачків. Утеплюючи тулуб, вони часто ігнорують утеплення колін, але це неправильно. На відміну від інших частин тіла, коліна не захищені м'язами або жировим прошарком, яка б допомагала утримувати тепло, відповідно вони сильно схильні до переохолодження.
Навесні це особливо небезпечно, +13 +15 градусів на вулиці при яких катати навіть жарко, для колінних суглобів можуть обернутися великими проблемами. Запалення, набряк, біль — ось далеко не весь перелік того, що чекає безтурботних райдерів, не утеплюючих коліна. Уникнути цього просто, купіть спеціальні теплі наколінники, які допоможуть запобігти переохолодження суглобів. Вони не будуть обмежувати рухів і в них не буде так спекотно, як в штанях.
Не тільки організм треба готувати до нового велосезону, але і велосипед. Якщо всю зиму він пролежав у коморі дістаньте його і перевірте працездатність всіх вузлів і механізмів. Якщо восени ви не готували велосипед до зими, а поставили його як є, то роботи у вас додасться. Адже слід почистити і змастити ланцюг, перевірити роботу втулок, каретки педалей і рульової колонки. Перевірити тиск в шинах і працездатність гальм і перемикачів. Якщо необхідно, то замініть троси та боудени (сорочки тросів).
Якщо ви не сильні в веломеханіці і боїтеся що-небудь зламати, то зверніться до друзів або знайомих, які зможуть вам допомогти. Або ж здайте свій байк в веломайстерню, де його техогляд і налаштування проведуть професіонали.
Трохи вище ми вже згадували про шкоду великих і різких навантажень на непідготовлений організм. Тому варто набирати форму поступово. Почніть з невеликих, але регулярних поїздок тривалістю від 5 до 20 хвилин. Це не повинні бути інтенсивні тренування на витривалість, просто катайте в своїй зоні комфорту. Дайте організму заново звикнути до велосипеда. Подібні заїзди цеглинка за цеглинкою відновлять вашу колишню форму.
Або ж можна піти іншим шляхом почавши відновлення форми за методикою HIIT (англ. «High-Intensity Interval Training», «високоінтенсивний інтервальний тренінг» або ВІТ). Вона являє собою коротке тренування, при якій послідовно чергуються максимальний і помірний рівень навантажень. Цей шлях більш агресивний, ви не зможете милуватися навколишніми пейзажами, коли ваші очі будуть вилазити з орбіт, тим не менше цей метод теж непогано працює.