Про те, що велоспорт і їзда на велосипеді взагалі має багато користі для здоров'я — це вже давно доведений факт. Але давно ведуться суперечки про те, а чи є у їзди на велосипеді якісь негативні наслідки для здоров'я. Наприклад, іноді у велосипедистів може виникнути відчуття смаку крові в роті після затяжного тренування, які можуть бути сприйняті, як симптоми серйозних хвороб.
Як заявляє, Джордан Метцл (Jordan Metzl) спортивний лікар з Нью-Йорка і автор книги Athlete's Book of Home Remedies («Довідник по домашньому зцілення спортсменів»), подібні феномени не є причиною для тривоги, а є наслідками великими фізичних навантажень.
«Багато з цих реакцій є ознаками занадто великих навантажень, – говорить він. – А інші є тимчасовими проблемами, з якими складно впоратися».
Чи траплялося вам перетинати фінішну лінію після гонки, а потім заходиться в нападах кашлю? Не хвилюйтесь, це не симптом серйозної хвороби. У всьому винен бронхостеноз. Це відхилення в роботі бронхів, яке виникає в результаті фізичних навантажень. Воно частково нагадує те, що трапляється з людьми, які страждають від астми, але може проявитися у кого завгодно.
«Бронхостеноз, спричинений фізичними навантаженнями, може з'явитися, коли ви докладаєте зусилля, що перевищують звичайні, – каже Метцл. – В невеликих м'язах, що вистилають легкі, виникає спазм. Частіше це явище проявляється на початку року, коли люди можуть знаходитися не на піку своєї форми».
Можна навіть більше сказати, що у деяких людей є генетична схильність до бронхостенозу. Такий стан найбільш часто спостерігається у спортсменів, які змагаються у холодну пору року або в посушливу погоду. Дихальні шляхи під час фізичних навантажень посилено працюють для того, щоб наситити кров киснем. А в суху або холодну погоду це призводить до їх зневоднення і роздратування, саме в результаті цього виникає бронхостеноз і кашель. Уникнути цього можна, якщо використовувати респіратор або легкий шарф під час гонки або тренування.
Під час чергової гонки або посиленого тренування ви раптом відчуваєте металевий присмак у роті, неначе в ньому повно крові. Це наслідок роботи еритроцитів, говорить доктор Метцл.
«Коли ви змушуєте себе перейти певний поріг, ваші еритроцити виявляються під тиском, і вивільняють певну кількість гемоглобіну», або заліза, яке, власне, і створює той самий металевий смак.
Більш того, еритроцити цілком можуть потрапляти в альвеоли легенів під час прикладення дійсно граничних зусиль. Якщо ви відчуваєте присмак крові в роті лише час від часу, то турбуватися, швидше за все, нема про що. Але якщо ви відчуваєте цей присмак дуже часто або напади тривають дуже довго, то, звичайно, обов'язково варто звернутися до лікаря.
У вас течуть соплі? Тоді заткніть його. Так, це не жарт. Ні, нічого смішного, якщо кожен раз, коли ви сідайте на велосипед ваш ніс стає справжнім водопровідним краном. Таке найчастіше відбувається в холодну погоду, але на риніти, пов'язані з фізичними навантаженнями (тобто, поточний ніс при фізичних навантаженнях) велосипедисти скаржаться часто, особливо в періоди підвищення рівня таких алергенів як пилок, пил, і сухе повітря.
Це відбувається з-за того, що носові канали роздрадовуються, а як наслідок цього підвищується вироблення слизу. Частина медичних фахівців, вважають, що причиною цього служить роздратування високе забруднення повітря. Зокрема, мова йде про високому вмісті в ньому двоокису азоту, який виробляють автомобілі.
Якщо «протікає ніс» вам дійсно сильно заважає під час велопоїздок, то можна попросити лікаря, щоб він прописав спрей для носа, знімає подразнення (або купити в аптеці подібне засіб, яке не потребує рецепта). В інших же випадках просто висякаєтеся.
Несподівано, але наполегливе бажання спорожнити кишечник досить поширений у бігунів у зв'язку з внутрішніми поштовхами під час бігу. Але і велосипедисти не становлять винятку – особливо при заїздах на довгі дистанції, коли споживається велика кількість цукру, а кровообігу в кишечнику недостатньо, щоб допомогти травленню.
Свою роль в цьому грає, і наша звичка до надмирному споживання кофеїну. Ситуацію можна виправити, якщо змінити свій раціон, зробивши наголос на натуральні продукти. Наприклад, банани або рисові тістечка і рідше вживати енергетичні батончики або інші продукти пропонують концентровану енергію.