Коли велосипед переходить з розряду хобі в розряд серйозного захоплення, ви обов'язково потрапляєте в сферу спортивного харчування. Так як воно в значній мірі допомогти добитися кращих спортивних результатів. Якщо ви так чи інакше торкнетеся цього напряму у велоспорті, то зіткнетеся з просто-таки величезною кількістю банок і баночок, коробочок та інших ємностей, що містять спортивне харчування для спортсменів. І дивлячись на все це розмаїття ви перебуваєте у величезній розгубленості. Що з цього вибрати для себе? Чи так вже це необхідно, щоб домогтися значних спортивних результатів? Про це ми і поговоримо сьогодні.
Чим є спортивне харчування для спортсмена? Не має воно побічних ефектів? І так вже воно необхідно для досягнення хороших результатів у велоспорті?
Почнемо з того, що спортивне харчування — це по суті лише біологічно активна добавка (або ж просто Бади), доповнює раціон спортсмена. Такі добавки не є повноцінним раціоном, але вони містять набір необхідних для спортсмена вітамінів і мікроелементів.
Якщо ж говорити про те шкідливо воно чи ні, то все залежить від підходу та помірності. Абсолютно безпечних речей немає. Зловживання навіть самої здоровою їжею і незбалансоване харчування може бути також небезпечним, як і фастфуд. Бади не завдадуть вашому здоров'ю шкоди, якщо ви будете слухати приписи лікаря і інструкції тренера. А ось надмірне їх вживання не зробить вас сильніше і витривалішими, а швидше навпаки.
Які біодобавки найчастіше використовують велосипедисти?
Сьогодні раціон біодобавок досить різноманітний. Зараз доступні як вітчизняні Бади, так і зарубіжні. При цьому останніх варто побоюватися, так як дуже часто в нашу країну завозять препарати не пройшли клінічні дослідження або ті, до складу яких входять не дуже корисні для нашого організму компоненти.
Але давайте більш детально розглянемо які саме існують біодобавки для спортсменів-велосипедистів.
Протеїн — це біологічна добавка на основі білка (власне, купити протеїн — це друге назви білка), що займає одну з лідируючих позицій на ринку біоактивних добавок для спортсменів. Як правило, його п'ють бажаючі наростити велику м'язову масу, адже власне м'язи і складаються з білкової тканини. Так що прийом білка дозволяє організму швидше засвоювати необхідні елементи і відправляти їх туди, де вони найбільше потрібні. Так що при прийомі протеїну, який поєднаний з посиленими тренуваннями, м'язи починають активно рости.
При цьому протеїни можна розділити на дві групи — быстроусвояемые і медленноусвояемые. Перша група протеїнів здатна засвоюватися всього за 3 год. Найбільш яскраві приклади подібних білків — гідролізати та ізоляти.
Друга група (тобто повільні білки) мають неповноцінний амінокислотний склад. До таких білків належать казеїн і білок сої. Головна перевага повільних, білків, яке дозволяє їм вигідно відрізнятися від швидких, — вони чудово пригнічують апетит.
Купуючи протеїнові добавки звертайте увагу на виробника, довіряючи тільки перевіреним. Ну і не забувайте, що зловживання протеїном, може завдати шкоди ниркам.
Ще одна біологічна добавка в нашому огляді — моногідрат креатину. Цей мікроелементів відповідає за силову роботу і при великих фізичних навантаженнях швидко витрачається. Його можна виявити в печінці і м'язовій системі. Ефект після прийому креатину можна помітити протягом одного тижня після початку прийому.
приміром, за словами спортсменів, помітні зміни в масі тіла і в силі стають помітні вже після першого тижня прийому даної біодобавки.
після початку застосування креатину відновлення після виснажливої тренування або гонки проходить значно легше.
Глютамін є замінною амінокислотою, однією з 20 стандартних амінокислот. Він бере участь у біосинтезі вуглеводів, синтезі нуклеїнових кислот, зміцнює імунітет, прискорює відновлення після тренувань, запобігає розвитку перетренованості. Крім того, ця біодобавка дозволяє наростити м'язову масу, а також вона підсилює регенерацію і підвищує фізичну силу. Завдяки чому спортпит з глютаміном допомагає швидше відновлювати м'язи після тренування.
не Можна не відзначити і вплив глютаміна на імунну систему. Він підвищує опірність організму до інфекційних захворювань. Але застосовувати його варто в помірних кількостях, і не перегинати палицю.
ВСАА — це англійська абревіатура від англ. branched-chain amino acids, (BCAA) що перекладається, як амінокислоти з розгалуженими боковими ланцюгами. До її складу входять 3 амінокислоти:
Всі три кислоти є незамінними. Тобто організм не може виробляти їх самостійно, і вони надходять лише з їжею. Ці амінокислоти беруть активну участь в побудові і відновлення м'язового білка.
Рекомендуються вживати біодобавки з ВСАА під час періодів інтенсивних фізичних тренувань. Варто відзначити, що креатин в даному випадку буде більш ефективним. Так як він надає більш виражений ефект, що настає значно швидше. Але з іншого боку, під час застосування ВСАА можна відзначити гарний стан м'язів після тренування. Вони не так руйнуються під дією молочної кислоти, а значить не так сильно болять.
При виборі вітамінів є свої особливості і небажано купувати в аптеці все підряд. Вітамінні комплекси можуть послаблювати дію один одного. Тому потрібно строго вибирати ті склади, які знадобляться у певний етап тренувань.
При роботі з обтяженням підійдуть вітаміни В, А, Е, К. Для набору спортивної форми бажано акцентувати увагу на ліпоєвої кислоти, холине, вітамінах групи В, РР. Коли починаються змагання, то можна сміливо приймати вітаміни В1, В2, РР, С.